Monitorowanie pojazdów za pomocą GPS
GPS kojarzy nam się ustalaniem trasy podróży, ale dziś poza tą funkcją funkcjonuje, jako monitoring szczególnie dla osób, które służbowo pokonują większe trasy. Polega on na tym, że istnieje jednostka kontrolująca inne urządzenia, dzięki czemu może sprawdzić, w jakim miejscu dokładnie jest jej użytkownik.
W jakich przypadkach taka kontrola się sprawdza? Wśród kurierów, dostawców, handlowców to właśnie w tych zawodach samochód jest głównym narzędziem pracy a jazda nim czynnością wykonywaną najczęściej. W pierwszej kolejności zakładającym taki system monitoringu zależy na tym, by pracownik nie oszukiwał i trakcie wykonywanych obowiązków nie „załatwiał” prywatnych spraw, ale nie tylko.
Taka forma monitoringu pozwala również na lepsze planowanie logistyki przez dyspozytorów, dzięki czemu mogą sprawdzić czy realne jest, aby kierowca w danym czasie dojechał do innego miejsca. Poza ograniczonym zaufaniem oraz logistyką jest jeszcze jedna ważna rzecz mianowicie bezpieczeństwo i tu chodzi przede wszystkim o kierowców pokonujących długie trasy, często poza granice kraju.
GPSy oferowane są przez różnych producentów, ale nie tylko, często firmy oferujące ubezpieczenia OC i AC mają w swojej ofercie pakiet monitoringu wyposażają właścicieli floty w urządzenia oraz monitorują przebieg tras, odpowiedzialni są za kompleksową opiekę nad samochodem a sprawozdania przekazują właścicielowi. Mniejsze firmy nie korzystają z takich usług wolą sami zakupić urządzenia, chociaż w rzeczywistości służą one bardziej do ostrzeżenia przed występkami użytkownika samochodu, niż pełnią swoją funkcję.